تماس با ما
عنوان : پیشنهاد مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گچساران برای كاهش هدر روی آب
کد خبر : ۲۲۴۰
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ 
ساعت : ۱۲:۵۴:۴۰

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مهندس سیادت شیری به روابط عمومی آبفار گفت: 127 روستا در گچساران داریم که از این تعداد 81 روستای دارای سکنه هستند، و از این تعداد 60 روستا و 25000 نفر تحت پوشش کنتور گذاری ما هستند و میتوان گفت 93 درصد از جمعیت روستایی گچساران تحت پوشش خدمات ما هستند و البته سلامت آب روستاهایی که تحت پوشش نرفته اند را به صورت مستمر نظارت می کنیم.

شیری گفت: در تابستان گذشته به دلیل کم آبی و وخشکسالی 13 روستا با 1500 نفر جمعیت به صورت سیار آبرسانی شدند، این روستاها معمولاً الز چشمه تامین آب می شدند که خشکسالی های پی در پی سال های اخیر موجب خشک شدن منابع آب آنها شده بود.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گچساران افزود: نبود منابع تامین آب پایدار و جمعیت زیر 5 خانوار عمده دلیل نبود تاسیسات آبرسانی در 21 روستای گچساران است.

شیری از یک شاخص بی نظیر در آب روستایی گچساران گفت و افزود: آب بیش از 96 درصد روستاهای گچساران از همه نظر سالم و با کیفیت است که نزدیک به نرم های جهانی است.

وی ادامه داد: 5 دستگاه الکترولیز نمک طعام، شست و شوی مستمر مخازن آب و تعمیر شکستگی ها در کوتاه ترین زمان ممکن، گوشه ای از اقدامات ما برای بهبود سلامت آب بوده است.

وی از اجرای پروژه هایی برای کاهش وابستگی به منابع آب زیرزمینی گفت و اظهار داشت: هم اکنون آب 17 روستای شهرستان باشت با جمعیت 4700 نفر که 17 درصد جمعیت روستایی گچساران را شامل می شوئد از سد کوثر تامین می شود و با اجرای فاز دوم این پروژه 342 نفر به این جمعیت اضافه می شود.

وی به مشکل استفاده از انشعابات غیر مجاز در هدر روی آب در گچساران گفت و افزود: امسال 364 انشعاب غیر مجاز شناسایی شد که از این تعداد 25 درصد به مجاز تبدیل شده اند، علاوه بر این مصرف آب برای باغات مرکبات آنهم با تاسیسات غیر استاندار موجب هدر روی و ضربه به سیستم های آبرسانی ما شده است.

مدیر امور آبفای روستایی گچساران به دوباره کاری در آبرسانی باباکلان اشاره کرد و عنوان داشت: در خط انتقال این روستا که در گذشته کار شده بود از لوله سیاه استفاده شده بود که با هر قطع و وصل آب، رنگ آب کدر می شد.

وی ادامه داد: سیاست دکتر پاسره اما تامین آب سالم و بهداشتی هم از نظر ظاهری و هم میکروبی و شیمیایی بوده است و در همین راستا با اجرای پروژه تازه در این محور، 25 کیلومتر خط انتقال با کیفیت، 1700 متر مکعب مخزن برای 7 روستا با جمعیت قریب به 2000 نفر عملیاتی شد.

شیری گفت: تنها در سال جاری 19 پروژه بزرگ آبرسانی در گچساران اجرا شده که مجتمع های باباکلان، آبرسانی از سد کوثر و شامبراکان از مهم ترین آنهاست.

سیادت شیری تصریح کرد: کنترل سطح برای جلوگیری از سر ریز مخازن، زمانبندی خاموشی ایستگاه ها، تعویض شبکه های داخلی، پلمپ کنتورها، شناسایی و برخورد با انشعابات غیر مجاز از برنامه های ما برای کاهش هدر روی آب بوده است.

مدیر امور آب روستایی گچساران گفت: پیشنهاد من این است در یک روستا به صورت پایلوت از کنتورهای هوشمند استفاده کنیم که مرکز کنترلش در اداره است، چرا که به اعتقاد ما بسیاری از هدر روی ها ناشی از ضعف در سیستم های اندازه گیری است و اگر سیستم ها را ارتقاء دهیم بخش زیادی از مشکلات رفع می شود.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم تا زمانیکه ایستگاه ها را مجهز به کنترل هوشمند نکنیم به نقطه ایده آل نمیرسیم، البته هدف ما قطع کردن آب مردم نیست، هدف از زمانبندی ها ارائه آب به ااندازه نیاز مشترکان است.

شیری به اجرای سیستم قرائت آنلاین در روستاهای گچساران گفت و افزود: در روستاهای ما سرعت اندک اینترنت مشکلی پیش روی این سیستم است که قطعا مرتفع شود بسیاری از گله مندی های مشترکین مرتفع خواهد شد، اگرچه به اعتقاد بنده مشکلات سیستم های دستی بسیار زیاد مرتفع شده است.

 

 

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V5.0.4.0

V5.0.4.0